Nur Kiracı
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Köşe yazıları
  4. Keşif gezileri popülerlik kazanıyor

Keşif gezileri popülerlik kazanıyor

gemi Galapagos Adaları
gemi Galapagos Adaları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Keşif gezileri popülerlik kazanıyor.Geleneksel gemi yolculukları, COVID sonrası çevre dostu popülerlik kazanıyor

COVİD-19 küresel salgını her türlü seyahati durdurduğunda, yolcu gemisi endüstrisi büyük bir darbe aldı. Ancak şimdi toparlandıkça, farklı bir gemi yolculuğu türü popülerlik kazanıyor.

Keşif gezileri popülerlik kazanıyor

Geleneksel yolculuklar, su parkları, havuzlar, kumarhaneler ve daha fazlası gibi yerleşik eğlenceye sahip devasa teknelerdir. Bazıları binlerce yolcu taşıyor. Ancak tekne yolculuğunun alternatif bir biçimi olan keşif gezileri artık daha fazla ilgi çekiyor.

Bir seyahat gazetecisi olan Loren Christie Çarşamba günü verdiği demeçte, “Bir keşif gezisine çıkıyorsanız, gezinin amacı gemi yolculuğu değil, keşif gezisidir. Yani her şey varış noktası ile ilgilidir.” “Ve gemi genellikle varış yerini keşfetmenin en iyi yoludur.”

Büyük bir deniz aracı yerine, sefer gezileri, 400 veya daha az kişiyi bir varış noktasına taşıyan daha küçük teknelere sahiptir. Christie kısa bir süre önce Ekvator açıklarındaki Galapagos Adaları‘na 50 kişilik bir keşif gezisine çıktı.

Christie, “Çanlar ve ıslıklar yok, (ama) her türlü konfor var ve bazen lüks olabiliyorlar, ancak su kaydırakları veya kumarhaneler yok” dedi. “Eğitim, dersler ve sürdürülebilirliğe çok odaklanmıştır.”

Christie, seyahatin gezegen için pek iyi olmadığını, ancak dünyayı keşfetmeye devam etmek isteyenler için keşif gezilerinin bazen daha düşük bir ekolojik ayak izi sunduğunu söyledi.

“Bu keşif yolculukları, denemek ve daha sürdürülebilir olmak DNA’larında var” dedi. “Yani birlikte gittiğim Hurtigruten Expeditions adlı şirket, pille çalışan ilk hibrit elektrikli yolcu gemisine sahip ilk şirketti.”

Christie ayrıca mürettebatın gemide plastik olmaması, adaya yiyecek getirilmemesi ve vahşi yaşam konusunda dikkatli olunması gibi daha küçük sürdürülebilirlik önlemlerine odaklandığını söyledi.

Christie, bu özel kruvaziyer hattının ayrıca, çoğu yerel toplulukları destekleyen Galapagos’tan gelen Ekvadorluları da işe aldığını söyledi.

Gemide eğlence olmaması nedeniyle keşif gezisinin genellikle çocuklar için olmadığını söyledi.

Christie gemi yolculuğunu rahat buldu ve dünyanın eşsiz doğasını ve hayvanlarını keşfetti.

“Her türden farklı hayvan göreceksiniz” dedi. “Onlarla ilgili gerçekten inanılmaz bulduğum şey, çünkü adalarda gerçek bir doğal yırtıcı hayvan yok, bu hayvanlar, sizden korkmayı öğrenmemişler.”

Keşif gezileri popülerlik kazanıyor
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haberler Dünya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
Bize Katılın