Sezgin Yaşar

Yolcu gemisinde emekli olmak

yolcu-gemisi
yolcu-gemisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın yıllarınız, on yıllarca süren sıkı çalışmanın ardından arkanıza yaslanmak, rahatlamak ve sakinleşmek için harika bir zamandır. Bununla birlikte, bir yolcu gemisinde emekli olma, dünyayı gezme ve açık denizlerde yaşama fikri, daha maceracı emekliler için çekici olabilir.

Yolcu gemileri pandemiden sonra tekrar iş başında ve bir yolcu gemisinde kalıcı olarak emekli olmayı taahhüt etmeseniz bile, emekliliğinizin en azından bir kısmını bir yolcu gemisinde geçirmeyi düşünmek ilginç olabilir.

Aşağıda, bir yolcu gemisinde emekli olmanın ne kadara mal olduğunu özetleyeceğim ve bu ciddi yaşam tarzı değişikliğini düşünüyorsanız bazı artıları ve eksileri açıklayacağım.

YOLCU GEMİSİNDE EMEKLİ OLMANIN FAYDALARI

İlk olarak, karadaki hayatı tam zamanlı olarak bir yolcu gemisinde yaşamaya benzetmenin zor olduğunu belirteceğim. Rentals.ca’nın 2023 kira raporuna göre Kanada’da 1.984 $ olan ortalama kiranın aksine , yolcu gemisi biletleri önemli ölçüde değişebilir.

İki haftalık bir gemi yolculuğu için yaklaşık 700$’a bir anlaşma yakalayabilirsiniz (gerçi kabininiz bu fiyat için çok küçük olacaktır) ve ardından geri dönüp sonraki iki haftalık süre için benzer bir yolculuk için 1.500$ veya daha fazlasını ödemeniz gerekebilir.

Sürekli olarak arka arkaya yolcu gemisi biletleri ayırtmak zorunda kalmanın lojistik sorunu da var. Herhangi bir nedenle, aynı gemi yolculuğu şirketiyle arka arkaya rezervasyon yapamıyorsanız, bir sonraki gemi yolculuğunu beklerken kısa süreli konaklama veya otel için ekstra para ayırmanız gerekecektir.

Hatta bir sonraki kalkış limanına varmak için son dakika uçuşları (en pahalı olma eğilimindedir) için rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Diyelim ki bir yolcu gemisinde emekli olmanın lojistiğini anladınız ve onunla devam etmeye karar verdiniz. Yararlanabileceğiniz temel avantajlardan bazıları şunlardır:

 •  Dünyayı dolaşın: Rezervasyon yaptırdığınız gemi yolculuklarına bağlı olarak, emekliliğinizi dünyanın dört bir yanındaki limanlarda seyahat ederek geçirme fırsatınız olur. Ayrıca belirli şehirlerde bir gece kalarak bölgenin kültürünü deneyimlemeniz mümkün olabilir.
 •  Tüm öğünleriniz pişirilir: Çoğu gemi, ücretsiz açık büfe kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği sunar;
 •  Temizlik: Kamaranız, gemi personeli tarafından düzenli olarak temizlenecek ve sıkıcı ev işlerini etkili bir şekilde ortadan kaldıracaktır.
 •  Başkalarıyla sosyalleşin: Yolcu gemileri, sizin gibi düşünen, maceraperest insanlarla dolu. Bir yolcu gemisinde emekli olmak, yeni arkadaşlar edinmek için bolca fırsat sağlar.

 

BİR YOLCU GEMİSİNDE EMEKLİ OLMANIN ZORLUKLARI

Konaklamanız ne kadar lüks olursa olsun, açık denizlerde yaşamanın dezavantajları vardır. Uzun süreli yolcu gemisinde yaşamanın size göre olmamasının bazı nedenleri şunlardır:

 •  Seyahat masrafları: Yolculuklar arasında, kısa süreli konaklama ve limanlar arasındaki uçuşlar için ödeme yapmanız gerekecektir. Bunlar uzun vadede çok maliyetli olabilir. Yolcu gemisi biletleri de çok pahalı olabilir.
 •  Çeşitli masraflar: Kruvaziyer hattına bağlı olarak bahşişler, liman ücretleri ve diğer hizmet bedelleri de eklenebilir.
 •  Sağlık hizmeti ücretsiz değildir: Yolcu gemilerinde, sağlık uzmanları bağımsız yükleniciler olarak çalışır ve genellikle peşin ücret alır. Bu ücretler, kişisel sağlık sigortanıza bağlı olarak daha sonra geri ödenebilir.
 •  Aileyi görmek zor: Bir yolcu gemisinde emekli olmak, evde ailenizi ve arkadaşlarınızı nadiren görme fırsatınız olacağı anlamına gelir.
 •  Sıkışık alanlar: Yolcu gemileri geniştir ve bol miktarda güverte alanı sunarken, kabinlerin kendisi nispeten küçüktür ve uzun yolculuklar sırasında klostrofobik hissettirmeye başlayabilir.

Keşif gezileri popülerlik kazanıyor

BİR YOLCU GEMİSİNDE EMEKLİ OLABİLİR MİSİNİZ?

İlk etapta bir yolcu gemisinde emekli olmanın mümkün olup olmadığını ve tam olarak nasıl çalışacağını merak ediyor olabilirsiniz.

Ömür boyu bilet alıyor musunuz? Uzun bir haftalık bilet dizisi satın alıyor musunuz?

Çoğu büyük yolcu gemisi, ömür boyu veya uzun vadeli bilet sunmaz. Aslında, Kanada’dan çıkışlı bulabildiğim en uzun yolculuk süresi, Montreal’den Miami’ye 36 günlük bir yolculuktu.

Sınırı geçmeye istekliysen, New York City’den hareket eden 50 gün süren bazı yolculuklar buldum.

Tipik olarak, gemi turları 7 ila 15 gün arasında sürer. Okyanus ötesi yolculuklar genellikle en uzun olanıdır, bu da onları denizde uzun süre kalmak isteyenler için en iyi seçenek haline getirir.

Bu nedenle, bir yolcu gemisinde emekli olmak için arka arkaya birden fazla yolculuk rezervasyonu yapmalısınız.

Diğer bir sorun da, çoğu gemi yolculuğu aylar öncesinden rezerve edildiğinden, muhtemelen birden fazla gemi seyahati için rezervasyon yapmanız gerekmesidir. Bu, aynı kruvaziyer hattında arka arkaya yolculuk rezervasyonu yapmayı neredeyse imkansız hale getirir.

Bununla birlikte, uzun vadeli bir planlamacıysanız, iki veya üç yıl önceden rezervasyon yaptırarak aynı gemi yolculuğu şirketiyle birden fazla arka arkaya yolculuk rezervasyonu yapabilirsiniz.

 

BİR YOLCU GEMİSİNDE EMEKLİ OLMA MALİYETİ

Yolcu gemisi maliyetleri, aşağıdakilere bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir:

 •  Gemi seyahati rezervasyonu yaptığınız seyahat tarihine ne kadar yakın
 •  Birlikte yelken açtığınız kruvaziyer hattı
 •  Konaklamanızın lüksü
 •  Doğrudan rezervasyon veya bir acente aracılığıyla rezervasyon

Cruises.com’daki bazı ön araştırmalara göre, Kanada’dan kalkan iki haftalık gemi yolculukları, kişi başı 650 ABD Doları ile 2.999 ABD Doları arasında değişebilir .

Kanada’dan çıkışlı bulabildiğim en uzun gemi yolculuğu , Oceania Cruises tarafından sunulan ve kişi başı 7.559 dolardan başlayan fiyatlarla Montreal’den Miami’ye 36 günlük bir gemi yolculuğuydu .

Ancak Kuzey Amerika dışında başka bir seçenek daha var. MV Gemini, yılda kişi başı 40.000 doların biraz üzerinde bir maliyetle üç yıllık yolculuğu için 1 Kasım’da İstanbul’dan yola çıkıyor.

Life at Sea Cruises, 1 Kasım’da İstanbul’dan yola çıkan MV Gemini ile üç yıl sürecek olan ve yeme-içme, Wi-Fi gibi tüm masrafların dahil olduğu iddia edilen yolculuğu için rezervasyonları açtı.

Royal Caribbean ayrıca kişi başı 53.999 dolardan başlayan fiyatlarla  274 günlük bir gemi yolculuğu sunuyor.Diğer bir seçenek ise türünün ilk örneği olan 

Storylines konut yolcu gemisidir . Gemi 2024’te denize açılıyor ve iki seçenek sunacak:

 •  24 yıllık kiralama (emeklilik için mükemmel)
 •  Geminin ömrü boyunca kabin mülkiyeti

Maliyeti oldukça pahalı ama. Yirmi dört yıllık kiralamalar, kabin boyutuna bağlı olarak 440.000 $’dan başlar ve 2.531.115 $’a kadar çıkar. Geminin ömrü boyunca kamara sahipliği 334 metrekarelik bir kamara için 1.673.822 dolardan başlıyor ve 904 metrekarelik bir kamara için 4.981.435 dolara kadar çıkıyor.

Bu son derece yüksek maliyetlerle, bir yolcu gemisinde uzun süre yaşamak istediğinizden emin olsanız iyi olur!

 

DENİZCİLİK, KARA YAŞAMINA GÖRE NASILDIR?

Bir yolcu gemisinde yaşamak, karada yaşamaktan daha maliyetlidir. Örneğin, iki haftalık bir gemi yolculuğu, Kanada’daki ortalama 1.984 $’lık kiraya kıyasla 699 $ ile 2.999 $ arasında olabilir.

Varsayımsal olarak, bir yolcu gemisinde yalnızca en ucuz, en küçük kabini rezerve ettiyseniz, ortalama Kanada kirasından daha az ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte, ranzalı küçük bir yatak odasının eşdeğeri için 1.000 metrekarelik veya daha büyük bir daire alanından ödün vermiş olursunuz.

GERÇEKTEN DAHA UYGUN MU?

Bulabildiğim en ucuz gemi yolculuğu iki hafta sürdü ve 699 ABD dolarına mal oldu. Bunu çarparsanız, ayda 1.398 dolar ve yılda 16.776 dolar alırsınız (22.506,26 CDN’ye eşdeğer).

Bununla birlikte, arka arkaya bunun gibi ultra ucuz bilet rezervasyonu yapmak neredeyse imkansız olacaktır. Bir yolcu gemisi rezervasyon sitesine bakıldığında, birçok bilet aylar öncesinden rezerve edilir. Ayrıca, sezona ve biletleri ne kadar önceden rezerve ettiğinize bağlı olarak fiyatlar büyük ölçüde dalgalanıyor.

Ayrıca, yukarıda bahsedilen üç yıllık İkizler gezisini yıllık yaklaşık 40.000 ABD Doları karşılığında rezerve edebilirsiniz ki bu makul bir rakamdır. Yeni bir teklif olduğu ve henüz mevcut incelemelerle kanıtlanmadığı için dikkatli olurdum.

Daha uygun fiyatlı görebilmemin tek nedeni, mevcut evlerinin veya dairelerinin kira oranının yüksek olmasıydı. Söz konusu kişi ayda 2.500-3.000 ABD Doları kira ödüyorsa (ki bu ulusal ortalamanın önemli ölçüde üzerindedir), o zaman bir yolcu gemisinde yaşamak biraz daha ucuz olabilir.

Ancak, bu, uçak biletleri ve gemi gezileri arasında kısa süreli konaklama için harcanan parayı içermez. Bu masrafları hesaba katarsanız, bir yolcu gemisinde emekli olmak, standart bir daire veya küçük bir ev kiralamaktan daha pahalıdır.

SAĞLIK HİZMETLERİ NE OLACAK?

Yolcu gemileri iyi donanımlı tıbbi tesislere sahiptir. Bununla birlikte, yolcu gemisi doktorları, gemi şirketi tarafından taşeronlukla çalıştırılır veya doğrudan istihdam edilir ve ücretlerinin tamamı peşin ödenmelidir. Gemi yolculuğu sona erdikten sonra, faturaların bir kısmı için sağlık sigortası şirketinize başvurabilirsiniz.

Kişinin özel sağlık sigortası varsa, anakaraya döndüklerinde yolcu gemisi sağlık faturalarının bir kısmını ödeyebilirler. Yine de, bireyin bir yolculuk rezervasyonu yapmadan önce sigorta kapsamına girmesi tavsiye edilir.

 Ciddi şekilde yaralanan veya kritik bir şekilde hastalanan yolcuların uçaktan inip bir sonraki planlanmış uğrak limanında bir hastaneye gitmeleri gerekebilir. Gemi bir sağlık tesisine yakın değilse, masraflı olabilecek bir tıbbi tahliye gerekli olabilir. Sigortanızın kapsamı uygun değilse, hastane bakımınızı cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz, bu da pahalıya mal olabilir.

Önceden mevcut koşulları olan yaşlılar, ihtiyaç duydukları kapsama sahip olduklarından emin olmak için sigorta sağlayıcılarıyla iletişime geçmelidir.

 

BAŞLAMADAN ÖNCE UZUN SÜRELİ BİR SEYAHAT DENEYİN

Doğru bir planlama ve hazırlıkla, bir gemi yolculuğunda emekli olmak veya en azından emekliliğinizin büyük bir bölümünü bir yolcu gemisinde geçirmek mümkündür. Yine de, bir yıllık yolcu gemisinde bir yıllık bilet veya 24 yıllık bir kira kontratı satın almayı taahhüt etmeden önce, önce bir aylık bir gemi yolculuğunu denemeyi düşünün.

Bu size deneyim için bir fikir verecek ve emekliliğiniz için doğru seçim olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Yolcu gemisinde emekli olmak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberler Dünya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın