1. Haberler
  2. Sağlık haberleri
  3. Milyonlarca kişinin akciğer kanseri taraması hedefleniyor

Milyonlarca kişinin akciğer kanseri taraması hedefleniyor

featured
Kanser taramasında hedef milyonlar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akciğer taramasına uygunluk için sigarayı bırakmadan bu yana geçen yıllar şartının düşürülmesi ölümlerin azaltılmasına yardımcı olacak mı?

Milyonlarca kişinin akciğer kanseri taraması hedefleniyor

Akciğer kanseri Amerikalıları diğer kanserlerden daha fazla öldürüyor. Amerikan Kanser Derneği’nin (ACS) en son güncellenen kılavuzları, yıllık düşük doz BT akciğer taraması isteyen insan havuzunu önemli ölçüde genişleterek ölümleri azaltmayı amaçlıyor.

Harvard’a bağlı Mount Auburn Hastanesi Multidisipliner Torasik Onkoloji ve Akciğer Kanseri Tarama Programı direktörü ve Erken Teşhis başkanı Dr. Carey Thomson, savunucuların, yeni tavsiyenin akciğer kanseri riski taşıyan daha fazla insanı yıllık tarama planlamaya teşvik edeceğini umduğunu söylüyor. ACS/Ulusal Akciğer Kanseri Yuvarlak Masası Görev Grubu. Şu anda ABD’deki uygun 10 kişiden birinden azı önerilen akciğer taramalarını takip ediyor.

Yeni ACS akciğer kanseri kılavuzlarındaki önemli değişiklikler nelerdir?

Güncellenen kılavuzlar, tamamı sigara içme geçmişine sahip olan yüksek riskli bireyleri hedeflemektedir. Ve önceki önerilerin aksine, kişinin sigarayı ne kadar zaman önce bıraktığı önemli değil. Güncellenen kılavuzlar ayrıca sigara içme miktarına ilişkin çıtayı düşürüyor ve taramaya başvurmak için yaş penceresini genişletiyor; bu, ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü tarafından yayınlanan 2021 tavsiyeleriyle uyumlu.

Dr. Thomson, “Artık yaş sınırı genişlediğine ve sigara içme öyküsünün kümülatif miktarı azaldığına göre, bunun altı ila sekiz milyon kişinin daha taramaya uygun olacağı anlamına geleceğini düşünüyoruz” diyor.

Kaç kişi akciğer kanserine yakalanıyor?

Akciğer kanseri Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın üçüncü malignite olmasına rağmen en ölümcül olanıdır ve kolorektal, meme, prostat ve rahim ağzı kanserlerinin toplamından daha fazla insanı öldürmektedir. ACS tahminlerine göre 2023 yılında yaklaşık 238.000 Amerikalıya akciğer kanseri teşhisi konulacak ve 127.000 kişi bu hastalıktan ölecek .

Akciğer kanseri için en önemli risk faktörü nedir?

Hiç sigara içmemiş kişiler akciğer kanserine yakalanabilirken, sigara içmek ve sigara dumanına maruz kalmak bu hastalık için önemli bir risk faktörüdür. CDC’ye göre sigara içmek akciğer kanseri ölümlerinin %80 ila %90’ıyla bağlantılıdır .

Aslında sigara içen kişilerin akciğer kanserine yakalanma veya bu kanserden ölme olasılıkları, içmeyenlere göre 15 ila 30 kat daha fazladır. Birisi ne kadar uzun süre sigara içerse ve her gün ne kadar çok sigara içerse, riskleri de o kadar yüksek olur.

Akciğer kanseri erken evrede tespit edilirse tedavisi daha mı kolay olur?

Evet. Birçok kanserde olduğu gibi, akciğer malignitelerinin en erken evrelerinde tespit edilmesi sağkalımın iyileştirilmesi açısından çok önemlidir.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği, teşhis edilen akciğer kanserinin türüne bağlı olarak, küçük, erken evre tümörleri olan kişilerin %80 ila %90’ının beş yıl veya daha uzun süre hayatta kaldığını söylüyor. Tümörler büyüdükçe ve lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayıldıkça uzun vadede hayatta kalan insan sayısı azalır.

Akciğer BT taramasını düşünmeli misiniz?

Güncellenen ACS yönergeleri aşağıdaki durumlarda tarama yapmanızı önerir:

  • 50 ila 80 yaşlarındalar. Bu yaş aralığı, daha önce ACS’nin tavsiye ettiği sınır olan 55’ten 74’e genişletildi.
  • Halen veya daha önce sigara içiyorsanız. Bu, yalnızca son 15 yıl içinde sigarayı bırakanları değil, sigara içen herkesi kapsamaktadır.
  • 20 paket/yıl veya daha fazla sigara içti. Bu, 20 yıl boyunca günde ortalama 20 sigara veya 10 yıl boyunca günde 40 sigara içmek anlamına gelir. Daha önce uygunluk sınırı 30 paket-yıl veya daha fazlaydı.

Düşük doz BT akciğer taraması planlamadan önce, riskleriniz ve tarama süreci hakkında bir sağlık uzmanıyla şahsen veya telefonla konuşmanız gerekir. Daha önce şahsen tıbbi randevu alınması gerekiyordu.

ACS neden sigarayı bıraktıktan sonraki yıllar için tarama gerekliliğini değiştirdi?

Dr. Thomson, birçok uluslararası araştırmanın, bir kişinin sigarayı bırakmasından bu yana geçen yıl sayısının akciğer kanserine yakalanma riski üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç olmadığını öne sürdüğünü söylüyor.

” İster 15 yıldan daha önce, ister daha yakın zamanda sigarayı bırakmış olun, akciğer kanserine yakalanma olasılığınız eşittir ” diyor. “Ulusal düzeydeki tavsiyeler, daha fazla insanı taramamız ve taramayı kolaylaştırmamız gerektiğini söylüyor. Bunu yapmanın yollarından biri, sigarayı bırakma geçmişi zorunluluğunu kaldırmaktır.”

Taramaya uygunsanız, ne sıklıkta yaptırmanız gerekir?

Peki neden akciğer kanseri için birkaç yıl tarama yapıp ardından rahim ağzı kanseri gibi malignitelerde olduğu gibi ara vermiyorsunuz? Dr. Thomson, bu tür bir yaklaşımın güvenli olduğunu gösteren bir araştırma yapılmadığını söylüyor.

“İnsanlarda düşük doz BT taramaları yoluyla tespit edilen akciğer kanserlerinin büyük bir yüzdesinin, taramanın ilk yılından sonra tespit edildiğini biliyoruz” diyor. “Akciğer kanserinin bazı türleri hızla ilerleyebilir, bu da onun bu kadar ölümcül olmasının bir nedenidir.”

Tüm kılavuz kuruluşları, sigarayı bırakmadan bu yana geçen yıl şartını kaldırdı mı?

Hayır. ACS ve diğer gruplarla birlikte taramalar için ulusal standartlar öneren Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri (CMS) ve ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü henüz ACS yaklaşımını imzalamadı. Bu iki grup, yalnızca 15 veya daha az yıl önce sigarayı bırakmış olanların taramaya uygun kalması gerektiğini savunuyor.

Bununla birlikte, Ulusal Kapsamlı Kanser Ağı tarafından yayınlanan kılavuzlar, sigarayı bırakmadan bu yana geçen yıl eşiğine sahip olmadığından yeni ACS önerileriyle örtüşmektedir.

Medicare ve diğer sağlık sigortacılarının akciğer kanseri BT taramasının ödemesini belirlemek için biraz farklı kuralları olabileceğinden, teste girmeden önce bunu sağlık uzmanınız veya sigortacınızla teyit etmeniz en iyisidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milyonlarca kişinin akciğer kanseri taraması hedefleniyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberler Dünya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
Bize Katılın