1. Haberler
  2. Sağlık haberleri
  3. Prostat kanseri tedavisini beklemek sağkalımı nasıl etkiler?

Prostat kanseri tedavisini beklemek sağkalımı nasıl etkiler?

prostat-kanseri
prostat-kanseri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önemli bir klinik çalışma, birçok hastanın bunu yıllarca güvenle geciktirebileceğini göstermektedir.

Prostat kanseri tedavisini beklemek sağkalımı nasıl etkiler?

Prostat kanseri yavaş ilerliyor, ancak tedaviyi ne kadar ertelemek mümkün? Yeni teşhis konulan erkeklerin çoğu, düşük riskli veya elverişli orta riskli prostat kanseri türlerine sahiptir ve doktorlar, yalnızca hastalığın daha yüksek ilerleme riski taşıdığı tespit edilirse izleyebilir ve tedavi edebilir. Aktif sürveyans olarak adlandırılan bu yaklaşım, erkeklerin zorlu yan etkileri olan agresif tedavi ihtiyacını geciktirmesine veya bazı durumlarda daha uzun yaşamasına olanak tanır.

Prostat kanseri tedavisini beklemek sağkalımı nasıl etkiler?
prostat kanseri tedavisi

1999’da İngiliz araştırmacılar, kanserleri için hemen tedavi edilen veya aktif gözetim altında (daha sonra aktif izleme olarak adlandırıldı) izlenen 1.643 erkek arasında sonuçları karşılaştıran bir klinik araştırma başlattı. Erkeklerin kayıt sırasındaki ortalama yaşı 62 idi ve hepsinde prostata özgü antijen (PSA) seviyeleri mililitrede 3.0 ila 18.9 nanogram arasında değişen düşük ila orta riskli tümörler vardı.

Mart ayında yayınlanan çalışmanın uzun vadeli sonuçları , terapötik strateji ne olursa olsun prostat kanseri ölüm oranlarının düşük olduğunu gösteriyor. Harvard’da Jenot W. ve William U. Shipley Radyasyon Onkolojisi Profesörü Dr. Anthony Zietman, “Bu son derece önemli çalışma, düşük ve hatta uygun orta riskli prostat kanseri olan erkekleri tedavi etmenin aciliyeti olmadığını açıkça gösteriyor” diyor. Tıp Fakültesi veAraştırmaya katılan ve Harvard Tıp Okulu Prostat Hastalıkları Yıllık Raporu yayın kurulu üyesi olan Massachusetts General Hospital’da bir radyasyon onkoloğu. “15 yıllık hayatta kalma açısından hiçbir şeyden vazgeçmiyorlar.”

Sonuçlar ne gösterdi?

Kanser ve Tedavi için Prostat Testi (ProtecT) denemesi adı verilen çalışma sırasında, araştırmacılar 545 erkeği aktif izlemeye, 533 erkeği prostatın cerrahi olarak çıkarılmasına ve 545 erkeği radyasyona randomize etti.

Ortalama 15 yıllık bir takipten sonra, 356 erkek herhangi bir nedenden öldü, buna özellikle prostat kanserinden ölen 45 erkek dahil: 17’si aktif izleme grubundan, 12’si ameliyat grubundan ve 16’sı radyasyon grubundan. Aktif sürveyans grubundaki erkekler, tedavi edilen erkeklere göre daha yüksek kanser ilerleme oranlarına sahipti Daha fazlası sonunda prostat kanseri büyümesini besleyen bir hormon olan testosteronu baskılayan ilaçlarla tedavi edildi.

Prostat kanseri tedavisini beklemek sağkalımı nasıl etkiler?
prostat kanseri erken teşhis

Toplamda, aktif sürveyans grubundan 51 erkek, ameliyat veya radyasyonla tedavi edilenlerin kabaca iki katı olan metastatik prostat kanseri geliştirdi. Ancak aktif gözetim grubundaki 133 erkek de herhangi bir tedaviden kaçındı ve takip sona erdiğinde hala hayattaydı.

Uzman görüşleri

Bir basın açıklamasında, Oxford Üniversitesi’nden çalışmanın baş yazarı Dr. Freddie Hamdy, tedavi gruplarında kanser ilerlemesi ve hormon tedavisi ihtiyacının daha sınırlı olmasına rağmen, “bu azalmalar ölüm oranlarında farklılıklara dönüşmedi. ” Dr. Hamdy, bulguların bazı erkekler için agresif terapinin “yarardan çok zarar getirdiğini” öne sürdüğünü söylüyor.

Dr. Zietman, bugün aktif gözetim protokollerinin ProtecT başlatıldığında kullanılanlardan bile daha güvenli olduğunu ekleyerek aynı fikirde. Örneğin, geçmişten farklı olarak, aktif gözetim protokolleri artık prostatta kanser ilerlemesini yüksek çözünürlükle saptayan manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramalarından daha fazla yararlanıyor.

Harvard’a bağlı Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde üroloji konusunda uzmanlaşmış ve aynı zamanda Prostat Hastalıkları Yıllık Raporu yayın kurulu üyesi olan Dr. Boris Gershman, aktif gözetim altındaki erkekler arasında metastaz gelişme riskinin iki kat daha yüksek olabileceği konusunda uyarıyor. 20’den fazla yılda bir mortalite farkına dönüşür.

thumbnail
İlgili haber
Yeni kanser araştırması yeni tedavi yöntemlerine yol açabilir

Çalışmada yer almayan Dr. Gershman, “Verileri anlamlarının ötesine taşımamak önemlidir” diyor. “Bu sonuçlar, tüm prostat kanserinin tedavi edilmemesi gerektiği veya daha agresif hastalığı olan erkekler için tedavinin hiçbir faydası olmadığı sonucuna varmak için kullanılmamalıdır.” Yine de, Dr. Gershman, ProtecT’nin ürolojide dönüm noktası niteliğinde bir çalışma olduğunu, “düşük riskli prostat kanseri olan erkekler ve orta riskli prostat kanseri olan bazı erkekler için tercih edilen yönetim stratejisi olarak aktif sürveyansı güçlendirmeye hizmet ettiğini” söylüyor.

Harvard Tıp Fakültesi ve Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde Gorman Brothers Tıp Profesörü ve Yıllık Raporun baş editörü Dr. Marc B. Garnick, kayıtlı deneklerin neredeyse tamamının çalışma süresince takip verileri sağladığına dikkat çekiyor. uzun süreli takip gerektiren büyük klinik deneyler için oldukça alışılmadık bir durumdur. Yazarlar başlangıçta aktif izleme grubundan 10 yılda metastaz geliştiren hastaların 15 yılda sağkalımı kısaltacağını tahmin etmişlerdi, “ancak durum böyle değildi” diyor Dr. Garnick. “Daha önceki birçok PSA tarama çalışmasında olduğu gibi, bu prostat kanseri sınıfı için ister radyasyon ister cerrahi olsun – lokal tedavinin uzun vadeli sağkalım üzerindeki etkisi yeniden sorgulandı” diyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prostat kanseri tedavisini beklemek sağkalımı nasıl etkiler?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haberler Dünya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
Bize Katılın