1. Haberler
 2. Sağlık haberleri
 3. Kuş gribi hakkında: Bilmeniz ve yapmanız gerekenler

Kuş gribi hakkında: Bilmeniz ve yapmanız gerekenler

2020'de dolaşıma giren kuş gribi türü, Amerika Birleşik Devletleri'nde küresel ve yerel olarak gelişmeye devam ediyor. Bunun ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, kuş gribinin ne olduğu, nasıl yayıldığı, gıdaların güvenli olup olmadığı ve önleme ipuçları gibi temel bilgileri anlamak yardımcı olabilir. Bilim insanları daha fazlasını öğrendikçe daha fazla bilgi gelecektir, o yüzden bizi izlemeye devam edin.

featured
Küresel salgınla ilgili dokuz soru ve cevap.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1. Kuş gribi nedir ve nasıl yayılır?

Kuş gribi  doğal olarak oluşan bir hastalıktır. Bazı grip virüslerinin insanlar arasında yayılması gibi, A Tipi grip virüsleri de sıklıkla yabani kuşlar arasında yayılır. Şu anda dolaşımda olan virüs türü, adını yüzeyindeki iki proteinden alan H5N1’dir.

Kuş gribi hakkında: Bilmeniz ve yapmanız gerekenler

Kuş gribi enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır. Enfeksiyon genellikle ilk olarak ördek, kaz ve martı gibi yabani su kuşları ile yağmur kuşları ve çulluklar gibi kıyı kuşları arasında yayılır. Virüsler bağırsaklarında ve solunum yollarında taşınır ve tükürük, mukus ve dışkıyla saçılır . Yabani kuşlar tavuk, hindi ve ördek gibi evcil kümes hayvanlarını kolaylıkla enfekte edebilir.

thumbnail
İlgili Sağlık Haberleri
Dolorex nedir? Ne işe yarar? Dolorex ne için kullanılır?

Ördekler de dahil olmak üzere bazı kuş türleri, hasta görünmeden enfeksiyonu taşıyabilir ve yayabilir. Evcil sürülerin kuş gribinden hastalanma ve muhtemelen ölme olasılığı daha yüksektir. Ancak tüm kuş gribi virüsleri eşit derecede zararlı değildir:

 • Düşük patojenik kuş gribi (LPAI), evcil kümes hayvanlarında hiçbir hastalık belirtisine veya daha az yumurta veya karışık tüyler gibi hafif hastalık belirtilerine neden olmayabilir.
 • Yüksek derecede patojenik kuş gribi (HPAI), enfekte kümes hayvanlarında daha ciddi hastalıklara ve yüksek ölüm oranlarına neden olur. Mevcut H5N1 virüsü bir HPAI olarak kabul edilmektedir.

2. İnsanlar kuş gribine yakalanabilir mi?

Evet, ancak bu genellikle gerçekleşmez.

Grip virüsleri mutasyona uğradığında, orijinal konakçılarından (bu durumda kuşlardan) insanlara ve diğer hayvanlara geçebilirler. Bu yazının yazıldığı sırada, ABD’de 2022’den bu yana insanlarda iki kuş gribi vakası rapor edilmişti.

Virüs vücuda gözler, burun veya ağız yoluyla bulaşabilir . Örneğin, bir kişi havadaki viral parçacıkları (damlacıklar, küçük aerosol parçacıklar veya muhtemelen toz içindeki) soluyabilir. Veya virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunup ardından gözlerine veya burnuna dokunabilirler. İnsanlarda kuş gribi tipik olarak ateş, burun akıntısı ve vücut ağrıları gibi mevsimsel gribe benzer semptomlara neden olur.

3. Kuş gribinden hangi hayvanlar etkilendi?

Mevcut H5NI kuş gribi enfeksiyonundan etkilenen hayvanların şaşırtıcı derecede uzun bir listesi şunları içerir:

 • 48 eyalette ve 500’den fazla ülkede yabani kuşlar, tavuklar, ördekler, kazlar ve diğer evcil ve ticari kümes hayvanları
 • Bu yazının yazıldığı sırada dokuz eyaletteki süt inekleri ve diğer çiftlik hayvanları gibi besi hayvanları
 • Foklar , deniz aslanları ve hatta yunuslar gibi deniz hayvanları
 • tilki, kokarca ve rakun gibi vahşi hayvanlar ve çiftlik kedileri gibi bazı evcil hayvanlar.

4. Uzmanlar bu kuş gribi salgınından neden endişe duyuyor?

Son zamanlarda kuş gribiyle ilgili bu kadar çok endişe duyulması ve haber yapılması garip görünebilir. Sonuçta kuş gribi uzun yıllardan beri var. Bazen insanlar da dahil olmak üzere kuş dışındaki hayvan türlerine de bulaştığını uzun zamandır biliyoruz.

Ancak mevcut salgın birkaç nedenden dolayı benzersiz ve endişe verici:

 • Hızlı, geniş kapsamlı yayılma. Virüs ABD, Avrupa, Orta Doğu, Güneydoğu Asya, birçok Sahra altı Afrika ülkesi ve hatta Antarktika’da bulundu .
 • Birçok tür enfekte oldu. Gıda tedarikimizdeki hayvanlar da dahil olmak üzere, daha önce enfeksiyon kapmamış türler etkilenmiştir.
 • Ekonomik etki. Çok sayıda et ve süt ineği ve tavuğun hastalanması veya salgınların kontrol altına alınması için itlaf edilmesi (öldürülmesi) gerekiyorsa, bunun çiftçiler, tarım işletmeleri ve etkilenen ülkelerin ekonomileri üzerinde büyük bir ekonomik etkisi olabilir. Bu aynı zamanda markette daha yüksek fiyatlar anlamına da gelebilir.
 • Maruz kalma fırsatları. Her ne kadar son yıllarda ABD’de sadece iki insan enfeksiyonu rapor edilmiş olsa da – her ikisi de hayvanlarla çalışan insanlarda – insanlar kuş gribine ne kadar maruz kalırsa, virüsün insanlara daha kolay yayılmasını sağlayan mutasyonlar geliştirme şansı da o kadar artar.
 • Ölüm potansiyeli. Şiddetli kuş gribi türleri , 2003 yılından bu yana 23 ülkede yaklaşık 900 kişide H5N1 enfeksiyonuna yol açtı . Bildirilen bu vakaların yarısından fazlası ölümcül olmuştur. Matematiğin basit olmadığını unutmayın. Muhtemelen insanlarda çok daha fazla kuş gribi vakası meydana geldi, ancak çok az semptom gösteren veya hiç semptom göstermeyen veya test edilmeyen kişiler sayılmadı, bu nedenle ölümcüllük muhtemelen olduğundan fazla tahmin ediliyor.
 • Yeni mutasyonlar. Nadir ama mümkün: Eğer bu H5N1 kuş gribi, kişiden kişiye etkili bir şekilde yayılmayı sağlayan mutasyonlar geliştirirse, kuş gribi bir sonraki insanlık salgını haline gelebilir.

5. Süt, sığır eti, tavuk ve gıda tedarikimizin geri kalanı güvenli mi?

Halk sağlığı yetkilileri gıda tedarikinin güvenli olduğunu vurguluyor.

Ancak bu salgının ilk kez kuşlardan süt ineklerine yayıldığının keşfedilmesinden bu yana endişeler anlaşılır şekilde arttı. Daha mı endişe verici? Bir araştırma , ABD’de ticari olarak satılan sütün %20’sinde canlı virüsle aynı olmayan kuş gribi DNA parçaları buldu .

Şu ana kadar pastörize süt, sığır eti veya diğer yaygın gıdalardaki kuş gribinin insanlarda hastalığa neden olabileceğine dair bir belirti bulunmuyor. Canlı kuş gribi virüsü süte karışsa bile araştırmalar rutin pastörizasyonun virüsü öldüreceğini gösteriyor . İlk testlerde kıymada virüse rastlanmadı.

Elbette özellikle endişeleniyorsanız kuş gribinden etkilenen hayvanlardan gelen yiyecek ve içeceklerden kaçınabilirsiniz. Örneğin, şu anda bunu yapmak için ikna edici bir bilimsel gerekçe olmamasına rağmen yulaf sütüne veya badem sütüne geçebilirsiniz.

6. Peki ya evcil hayvanınız varsa ya da hayvanlarla çalışıyorsanız?

Kuş gribi nadiren evcil hayvanlara yayılır. Bu iyi bir haber olsa da, evcil hayvanlarınız kuş gribiyle enfekte olmuş hayvanlara, örneğin yemek yiyerek veya ölü bir kuşla oynayarak maruz kalabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın potansiyel olarak enfekte olmuş hayvanlarla etkileşime girme fırsatlarını sınırlamak en güvenli yoldur.

Hayvanlarla, özellikle de kuşlarla veya besi hayvanlarıyla çalışıyorsanız veya avlanıyorsanız, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kuş gribine maruz kalma oranınızı en aza indirecek önlemler önerir .

7. Güvende kalmak için başka ne yapabilirsiniz?

CDC herkesin kuş gribine maruz kalmamak için aşağıdaki adımları atmasını tavsiye ediyor :

 • Hasta veya ölü hayvanlarla temastan kaçının ve evcil hayvanları onlardan uzak tutun.
 • Çiftlikte yaygın olabileceği gibi, kuşlar veya kuş pislikleri ile kirlenmiş olabilecek hayvan dışkılarından kaçının.
 • Çiğ veya az pişmiş yiyecekler hazırlamayın veya yemeyin.
 • Kuş gribi enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen hayvanlardan çiğ (pastörize edilmemiş) süt içmeyin veya çiğ süt peyniri veya çiğ veya az pişmiş yiyecekler yemeyin.
 • Hasta veya ölü hayvanların veya dışkılarının yakınında çalışırken koruyucu gözlük, eldiven ve N95 yüz maskesi gibi kişisel koruyucu ekipman (KKD) kullanın .

Şu anda mevcut kanıtlar, tamamen bitkilerden oluşan bir diyete geçiş gibi daha dramatik önleyici tedbirleri desteklemiyor.

8. Kuş gribiyle ilgili iyi haberler var mı?

Kuş gribiyle ilgili tüm endişe verici haberlere rağmen, bu son salgın insan sağlığına çok az tehdit oluşturabilir. Virüs türleri daha az etkili bir şekilde yayılacak veya daha az ölümcül olacak şekilde mutasyona uğrayabilir. Kuş gribinin insanlara yayılmasını kontrol altına almak için, hasta veya maruz kalan hayvanların gıda tedarikinden uzaklaştırılması ve süt sığırlarının eyalet sınırları boyunca nakledilmeden önce testlerinin arttırılması da dahil olmak üzere çabalar sürüyor.

Ve başka cesaret verici haberler de var:

 • Bazı kuşların virüse karşı bağışıklık geliştirdiği görülüyor . Bu, kuşlar ve diğer hayvanlar arasında yayılmanın devam etme olasılığını azaltabilir.
 • Sığırları kuş gribinden koruyacak bir aşı geliştirmek mümkün olabilir (ancak bu yaklaşımın başarılı olup olmayacağı belli değil).
 • İnsanlara yayılma meydana gelirse, genetik testler mevcut antiviral ilaçların insanların tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.
 • Şu ana kadar insandan insana bulaşma tespit edilmedi. Bu, H5N1 kuş gribinin bir sonraki salgın haline gelme olasılığını azaltıyor.
 • Ve eğer insanlarda kuş gribi enfeksiyonları daha yaygın hale geldiyse, araştırmacılar mevcut salgına neden olanlarla iyi eşleşen virüs türlerini kullanarak kuş gribine karşı insan aşıları üzerinde çalışıyorlar .

9. Kuş gribi konusunda ne kadar endişelenmelisiniz?

Bilmediğimiz çok şey olsa da şu kadarı kesin görünüyor: Kuş gribi değişmeye devam edecek ve çiftçiler ile sağlık uzmanlarının bunun önünde durması için zorluklar yaratacak. Halk sağlığı uzmanları şu ana kadar kuş gribinin genel halk için çok az sağlık riski oluşturduğuna inanıyor.

Yani kuş gribi konusunda paniğe kapılmanın zamanı değil. Ancak maruz kalmayı önlemek ve ilgili haberlerde güncel kalmak için sağduyulu adımlar atmak iyi bir fikirdir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kuş gribi hakkında: Bilmeniz ve yapmanız gerekenler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberler Dünya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
Bize Katılın